Avocati in Spania.Cabinet de avocatura Juritis

Avocati in Spania.Cabinet de avocatura Juritis JURITIS,este un cabinet de avocatură cu sediul în Madrid,înființat in 2007. Oferă un serviciu juridic complet in limba romană,romanilor aflați in Spania

JURITIS BRINDA POR UN SERVICIO JURÍDICO COMPLETO Y PERSONALIZADO ,EN TODAS LAS RAMAS DEL DERECHO ,QUE ABARCA PROBLEMAS JURÍDICAS DE NUESTROS CLIENTES, EN SINTONIA CON LOS CRITERIOS DE LA CALIDAD,PROFESIONALIDAD Y COMPETENCIA. JURITIS SE RIGE POR LA LEGALIDAD,SERIEDAD Y LA ÉTICA. TENEMOS UN DEPARTAMENTO JURÍDICO RUMANO QUE OFRECE A LOS RUMANOS ASESORAMIENTO JURÍDICO EN SU IDIOMA. TELF:917 824 667 ; 67 65 40 956

CLAUZELE ABUZIVE la creditele IPOTECARECâteva  noțiuni juridice despre clauzele abuzive cuprinse în contractele bancare,...
20/07/2015

CLAUZELE ABUZIVE la creditele IPOTECARE

Câteva noțiuni juridice despre clauzele abuzive cuprinse în contractele bancare,mai exact în contractele de credit ipotecar.

Vă aflați în imposibilitatea de a mai continua plata ratelor creditului ipotecar?
Aceste rate și dobânzile lor sunt exagerat de mari încât nu le mai puteți face față?
Sunteți pe punctul de a renunța la creditul ipotecar după ani buni de plată?

Sunteți în această situație din cauza clauzelor abuzive și anume bine cunoscută clauză:-CLÁUSULA SUELO
Dacă vă aflați în acesta situație, apelați cu încredere la serviciile noastre,înainte de a lua orice hotărâre.

Clauza contractuală este considerată abuzivă, dacă creeză un avantaj esențial în patrimoniul uneia dintre părțile contractante și dacă este lipsită de transparență.

Consecință constatării caracterului abuziv a unor clauze din contractul de credit ipotecar este echivalentă cu constatarea NULITĂȚII ABSOLUTE a acestora.
Urmând, ca pe cale judecătorească ,să fie eliminate din contract.

Dezechilibrul contractual indus de aceste clauze și lipsa bunei-credințe a bancii, trebuie analizate in funcție de justețea acestui comision, față de costurile suportate de bancă în legatură cu activitatea sa de acordare a creditului.
O astfel de justificare nu există, acest comision nereprezentând altceva decât o dobândă mascată.

La cláusula suelo, en un préstamo hipotecario, es una condición general de contratación que establece cual será el tipo mínimo de interés que se liquidará en las correspondientes cuotas. Es un tipo mínimo de interés que no permite que el hipotecado pague menos cuando el Euribor está bajo. En otras palabras, es el interés mínimo que vamos a pagar, pase lo que pase, durante toda la vida de la hipoteca.

La mayoría de clientes de banca, firmaron una hipoteca con interés variable sin saber, debido a la falta de transparencia de los bancos y la falta de información, qué dentro de su hipoteca existia una cláusula suelo, lo que esta provocando que los tribunales consideren que la clausula es ilegal y abusiva. De manera unilateral, la entidad bancaria incorpora al préstamo una clausula suelo que viene a contravenir la voluntad de formalizar la operación a tipo variable, de forma que los intereses a pagar en cada cuota estuvieran vinculados a la evolución que experimentará el tipo oficial de referencia establecido. Por el contrario, en virtud de dicha clausula, se impone un límite a dicha variabilidad del tipo de interés, de forma que este nunca podrá resultar inferior al tipo mínimo que la propia entidad unilateralmente ha fijado.

Estamos, por tanto, ante un tipo de estafa bancaria, además en la mayoría de los casos aparte de la clausula suelo también se ha impuesto una clausula techo. Mientras que la primera puede obligarte a pagar un interés mínimo del 2%, 3%, 4% o 5%, la segunda te protege de pagar más si el Euríbor subiera al 12%, 14% o 15%, algo totalmente irreal, imposible e impensable.

21/06/2015

Bună și frumoasă zi de duminică,dragi prieteni!

Dragi prieteni,Astăzi vorbim despre timpul de muncă și durata lui, timpul de odihnă, orele extraordinare la locul de mun...
14/06/2015

Dragi prieteni,

Astăzi vorbim despre timpul de muncă și durata lui, timpul de odihnă, orele extraordinare la locul de muncă și concediu, în serviciu domestic.

Timpul de muncă reprezintă orice perioadă în care salariatul prestează munca, se află la dispoziţia angajatorului şi îndeplineşte sarcinile şi atribuţiile sale, conform prevederilor contractului individual de muncă.
Referitor la durata timpului de munca,pentru salariaţii angajaţi cu normă întreagă durata normală a timpului de muncă este de 8 ore pe zi şi de 40 de ore pe săptămână.

Timpul de odihna.
Salariații interni din serviciu domestic au dreptul la un repaus zilnic de doua ore ,pentru mesele principale, timp care nu se consideră timp de muncă.
Între doua zile lucrătoare angajatul are dreptul la un repaus de odihna de 12 ore pentru angajații interni ,putându-se reduce acest timp la 10ore pentru cei externi.
Timpul de repaus săptămanal pentru salariații externi din serviciul domestic este de 36 de ore consecutive.

Orele extraordinare de muncă sunt orele de munca realizate peste programul normal de muncă.
Orele extraordinare se pot pacta între angajator și angajat,însă numărul total nu poate fi mai mare de 80 pe an.

Concediul.

Dreptul la concediul de odihnă anual plătit este garantat tuturor salariaților.
Concediul este de 30 de zile naturale putându-se împarți in doua periode cu condiția ca cel puțin una din ele sa fie compusă din 15 zile consecutive.
Angajatul are dreptul să aleagă cel puțin o perioadă de 15 zile iar cealaltă periodă o alege angajatorul.

Urmăriți cu interes subiectele juridice de pe pagina noastră.

Numai de bine!

25/05/2015

Românii rezidenți pe teritoriul Spaniei, care au muncit cu contract de munca în anul 2014 și au contribuit la Asigurările Sociale din Spania au obligația sau opțiunea, în funcție de caz, să își declare veniturile.

Testamentul este actul unilateral, personal şi revocabil prin care o persoană, numită testator, dispune, în una dintre f...
12/05/2015

Testamentul este actul unilateral, personal şi revocabil prin care o persoană, numită testator, dispune, în una dintre formele cerute de lege, pentru timpul când nu va mai fi în viaţă (art. 1.034 C civ.).
Testamentul conţine dispoziţii referitoare la patrimoniul succesoral sau la bunurile ce fac parte din acesta, precum şi la desemnarea directă sau indirectă a legatarului. Alături de aceste dispoziţii sau chiar şi în lipsa unor asemenea dispoziţii, testamentul poate să conţină dispoziţii referitoare la partaj, revocarea dispoziţiilor testamentare anterioare, dezmoştenire, numirea de executori testamentari, sarcini impuse legatarilor sau moştenitorilor legali şi alte dispoziţii care produc efecte după decesul testatorului.

12/04/2015

Cristos a înviat,oameni buni!

28/05/2012

CAMPAÑA DECLARACIÓN DE LA RENTA!
DESDE HACE TIEMPO VENIMOS COMENTANDO LA IMPORTANCIA DE LLEVAR A CABO LA DECLARACIÓN DE LA RENTA.PARA QUE EL RESULTADO SEA LO MÁS FAVORABLE POSIBLE ES CONTÁIS CON NUESTROS PROFESIONALES.
-DEDUCCIÓN POR VIVIENDA HABITUAL, POR ALQUILER, LOS RENDIMIENTOS DE TRABAJO, PERDIDAS Y GANANCIAS PATRIMONIALES,etc.
TLFN:912 42 70 70;667 534 961

10/05/2012

CABINETUL NOSTRU DE AVOCATURA VA OFERA UN SERVICIU COMPLET IN LIMBA ROMANA, ASA CUM O FACE DIN ANUL 2007.
VENIM IN SPRIJINUL DVS CU NOI PACHETE DE SERVICII:
PENTRU CEI CARE NU LOCUIESC IN COMUNITATEA DE MADRID,CONSULTANTII JURIDICE TELEFONIC(informatii la nr de mai jos).
CONSULTANTA SI ASISTENTA JURIDICA IN LB ROMANA
-DIVORTURI,PENSIE ALIMENTARA,
-REGULAMNETUL 22 IULIE 2011.
-PERMISE DE REZIDENTA,OMOLOGAM STUDII.
-DECRACIÓN DE LA RENTA.(DECLARATIA PE VENIT)
-TRADUCERI AUTORIZATE.
-ACTE NOTARIALE(IMPUTERNICIRI).

PENTRU AUTONOMI SI SOCIETATI COMERCIALE:
CONTABILITATE+FISCAL+LABORAL -PT AUTONOMI SI SOCIETATI ,CONSTIUM SOCIETATI,CONSULATATA IN DOMENIU.

SI MULTE ALTE SERVICII.
TELF:912 42 70 70 ; 676 540 956 -CONSULTANTII PACHETE NOASTRE DE SERVICII.
NUMAI BINE!

08/05/2012

Acum avem solutia pentru dvs oriunde v-ati afla.
5 consultatii juridice telefonic=50€.le puteti folosi cand aveti nevoi.
In acest fel probleme dvs pot fi solutionate de la distanta.
Pentru detalii la 912427878.
Numai bine.

07/05/2012

Regulamentul din 22 Iulie?
Celor carora li se aplica restitiile acestui regulament, le oferim consultanta si solutia adecvata pentru a se afilia ca autónomo(persoana fizica autorizata) atat la Asigurarile Sociale(Seduridad Social)in cat si la Agencia Tributaria(Hacieda).
Ce regim de cotizare in Agencia Trinbutaria,conform activitatii desfasurate,facturare,etc trebuie sa alegi pentru a nu pati exagerate impozite?
De asemenea oferim evidenta contabila,fiscala(plata impozitelor)si consultanta in dr muncii(laboral),in alta oridine de idei oferim un serviciu complet in lb romana.
Noi ne ocupam de tot iar Dvs nu veti avea nicio grija.
telf:912427070 667534961

07/05/2012

Dirección

C/Francisco Giralte, Número 2
Madrid
28002

Horario de Apertura

Lunes 09:30 - 19:30
Martes 09:30 - 19:30
Miércoles 09:30 - 19:30
Jueves 09:30 - 19:30
Viernes 09:30 - 19:30

Notificaciones

Sé el primero en enterarse y déjanos enviarle un correo electrónico cuando Avocati in Spania.Cabinet de avocatura Juritis publique noticias y promociones. Su dirección de correo electrónico no se utilizará para ningún otro fin, y puede darse de baja en cualquier momento.

Contacto La Empresa

Enviar un mensaje a Avocati in Spania.Cabinet de avocatura Juritis:

Compartir