Comments
Мили дами, честит празник!
Бъдете все така нежни и красиви, горди и уверени, смели в мечтите и начинанията си и никога не забравяйте, че вашето призвание е да правите света по-добър!
А ние … ние ще ви обичаме и редом до вас ще посрещаме несгодите, за да можем заедно да преодоляваме всяко едно препятствие!
Нека усмивка да грее върху всяко едно женско лице ❤️
Уважаеми приятели,
Агенция по вписванията предупреждава, че в същата са постъпили сигнали за заблуждаващи телефонни обаждания към граждани, в които неизвестни лица, представящи се за служители на Агенция по вписванията информират за дължими такси в размер на 150 лв.
По този повод от Агенция по вписванията напомнят, че за предоставяните от Агенцията услуги се дължат единствено такси, регламентирани в Тарифа за държавните такси, които се заплащат по електронен път, чрез банков превод или на място в териториалните служби на Агенция по вписванията.
https://portal.registryagency.bg/preview-news/109
Уважаеми приятели,
Представям ви водещата практика на съдилищата относно допускането на доказателства пред въззивната инстанция в наказателния процес.
Съдебната практика приема, че в разпоредителното заседание по чл. 327 НПК въззивния състав се произнася по доказателствените искания направени с жалбите или протеста, за да прецени, налага ли се и в какъв обем провеждането на съдебно следствие. Изтъква се, че произнасянето на втората инстанция по реда на чл. 327 от НПК в закрито заседание относно необходимостта от разпит на подсъдимите, не го освобождава от задължението да предостави в пълна степен възможност на осъдения да даде обяснения в какъвто обем пожелае по повдигнатото му обвинение.
Според върховните съдии свидетелите, разпитани в първоинстанционния съд, се допускат във въззивната инстанция, ако съдът приеме, че е необходим техния повторен разпит, или когато техните показания ще се отнасят до новооткрити обстоятелства. За да мотивира виждането си относно необходимостта от събиране на доказателства и провеждане на въззивно съдебно следствие, съдът следва предварително да е проучил материалите по делото, да се е запознал с присъдата и със събраните от първата инстанция доказателства. Само тогава може адекватно да съобрази дали наличните доказателства са достатъчни за установяване на дадени факти или следва да се съберат и допълнителни доказателства.
Уважаеми приятели,
Съгласно неизменната практика на Върховния касационен съд, при определяне на издръжката на ненавършили пълнолетие деца, съдът изхожда от нуждите на децата и възможностите на родителите им съобразно конкретиката на случая, като се отчитат и грижите на родителя, при когото се отглеждат децата.
По начало и двамата родители дължат издръжка за своето ненавършило пълнолетие дете, като родителят който полага преките грижи по отглеждането му я осигурява в натура, а другият родител я заплаща.
Когато при спор за определяне местоживеенето и предоставяне на родителските права, те бъдат възложени на родителя, при когото детето не е живяло до този момент, другият родител ще дължи парична издръжка от момента на предаването му на оторизирания родител. Ако той бъде осъден да заплаща издръжка от влизане на решението в сила, за периода до привеждането му в изпълнение ще е налице двойно изпълнение на задължението. Затова издръжката в натура следва да се трансформира в парично задължение когато започне изпълнението на решението.
Уважаеми приятели,
Опаковането на доказателства при претърсване и изземване не е задължително?
Опаковането на веществените доказателства не е задължително условие за тяхното надлежно приобщаване към доказателствата по делото. Разпоредбата на чл. 163, ал. 6 от НПК предвижда действително тяхното опаковане на място от където са иззети, но с уговорката, ако това е необходимо. Очевидно е предоставена преценка на разследващия орган дали да стори това на мястото на огледа или претърсването, предвид характера на веществените доказателства и спецификата им. Такова опаковане може да се осъществи и впоследствие, като е възможно и преопаковане на веществените доказателства с оглед на тяхното изследване. Основният въпрос, който следва да се анализира от инстанциите по същество, е дали е проследима връзката между иззетите и изследвани обекти.
Поради гореизложеното с Решение № 60166 от 19.11.2021 г. по н. д. № 718/2021 г. ВКС приема, че обстоятелството, че не е установено с нужната категоричност опаковането в чували и етикетирането с подписи на поемните лица, не може задължително да дискредитира веществените доказателства.
Уважаеми приятели,
Представям ви извадка от практиката на съдилищата по делата за телесна повреда.
Българският съд е категоричен, че, здравето на човек, дори и увредено, е обект на защита поради което накърняването му съставлява телесна повреда по Наказателния кодекс. Характерът и степента на увреждането се определят към момента на причиняването на телесната повреда, а не в по-късно. Съдилищата признават, че установяването на субективната страна на телесните повреди поначало поражда трудности. Те се дължат на особеностите на обективната страна на тези престъпления, които се отразяват и в съзнанието на дееца. Така, върховните съдии посочват, че за умисъла на дееца да извърши телесна повреда може да се съди само като се направи пълна преценка на средството, с което си е послужил, насоката и силата на ударите, разстоянието и положението, от което са нанесени и върху каква част от тялото са били насочени. Съществува богата практика относно различните хипотези на нанасяне телесна повреда. Така например съдилищата са имали случаи да уточнят, че при тежка телесна повреда не е необходимо слепотата да е абсолютна, достатъчно е увреденият да няма възможност да възприема предмети от близко. За средната телесна повреда се приема и избиването на млечни зъби на деца в периода на тяхното подменяне, освен когато млечният зъб е престанал да изпълнява функцията си поради появяване на израстващия зъб. Съдилищата приемат, че е налице обезобразяване в случаи като дълбоки порезни рани на лицето, парализа на лицев нерв, отнемане или изменения в нормалното положение на нос, ухо, устни, вежди или клепачи, деформиране на снага, походка, мускулатура и форма на крайници и др.
Уважаеми приятели,
Знаете ли как се заличава факта на осъждането?
В чл. 85, ал. 1 от Наказателния кодекс императивно се посочва, че реабилитацията заличава осъждането.
Реабилитацията може да настъпи, както автоматично (по право) така и чрез изрично поискване до съда. Възможността за реабилитация е поставена в зависимост от определени срокове. В определени случаи като например неизтърпяване на наложено наказание, съдилищата няма да допуснат реабилитация.
За да бъде уважена молба за реабилитация законодателят е установил изискване за кумулативно наличие на следните предпоставки – в течение на три години от изтичане срока на наложеното с присъдата или намалено с работа или помилване наказание, осъденият да не е извършил друго престъпление, наказуемо с лишаване от свобода или с по-тежко наказание; да е имал добро поведение и да е възстановил причинените вреди при умишлено престъпление. При отсъствието на което и да е от тези условия съдебната реабилитация е недопустима, поради което в производството по реда на чл. 435 от НПК наличието на законовите предпоставки следва да се установи, посредством всички допустими от НПК способи и средства
Наличието на амнистия изключва необходимостта от реабилитация и съответно съдът ще отхвърли искане за реабилитация от амнистирано лице като ненужно.
Уважаеми приятели,
Столична дирекция на вътрешните съобщи за нов вид измама.
"В последните месеци са регистрирани множество сигнали от граждани за измами и опити за измамни схеми на територията, обслужвана от СДВР. Извършителите на подобен род престъпление се обаждат по телефона на граждани и се представят за служители на различни търговски банки. Под различни предлози се опитват да получат информация за издадените на тяхно име банкови карти, потребителски имена и пароли за електронно банкиране. В последствие реализират плащания без знанието и съгласието на титулярите.
В тази връзка от СДВР напомнят:
Банковите институции нямат практика да изискват чрез телефонно обаждане или имейл кореспонденция предоставянето на лични данни от свои клиенти.
За да бъде ефективна превенцията срещу подобен род престъпления, при получаване на подобно обаждане, моля сигнализирайте органите на МВР."
Уважаеми приятели,
„Български пощи“ ЕАД уведомява, че от името на дружеството се изпращат фалшиви имейли.
Във всички фалшиви имейли се изисква получателят да предостави данни от банкова карта и др.
Нека да бъдем внимателни!
https://www.bgpost.bg/bg/news/3300
Правото на защита може да се осъществява пред всички държавни учреждения, а не се ограничава в рамките на съдебния процес.
Съгласно нормата на чл. 56 от Конституцията на Република България всеки гражданин има право на защита, когато са нарушени или застрашени негови нрава или законни интереси. В държавните учреждения той може да се явява и със защитник. Конституционните разпоредби имат непосредствено действие. На тях всеки гражданин може да се позове директно.
Правата на гражданите са гарантирани и с разпоредбата на чл. 29, ал. 1 от Закона за адвокатурата, по силата на който пред съда, органите на досъдебното производство, административните органи и други служби в страната, адвокатът или адвокатът от Европейския съюз е приравнен със съдията по отношение на дължимото му уважение и му се дължи съдействие като на съдия.
https://bit.ly/3n0FwIX